ПОЕТИЧНІ ТВОРИ ПЕТРА МІДЯНКИ ВИДАНІ ОКРЕМИМИ ЗБІРКАМИ
Мідянка, Петро Миколайович. Фараметлики / П. М. Мідянка ; ред. І. Ребрик ; худож. оформ. О. Погрібна-Кох. – Ужгород : Ґражда, 1994. – 64 с. : іл.
Якщо когось надто зацікавить, що ж все-таки криється за отим незнайомим і таємничим словом, то іншої ради нема – мусить читати Мідянкові вірші, а то й ще гірше – прилучитися до його поетичного світу. А як ні – то ні...
Мідянка, Петро Миколайович. Осередок : вірші / П. М. Мідянка ; Спілка письменників України, Фонд «Літ. скарбниця», Культ. центр «Світовид». – К., 1994. – 96 с.
Нова збірка талановитого поета із Закарпаття, який поринає у незглибимий світ духовної культури краян, витворює самобутню панораму неперервності й неперехідності історичного спадку свого народу
Мідянка, Петро Миколайович. Зелений фирес : Поезії / П. М. Мідянка ; ред. І. Ребрик ; худож. оформ. В. Ребрик. – Ужгород : Ґражда ; Карпати, 1999. – 140 с
Петро Мідянка — один із найяскравіших представників українського постмодернізму. Художній метод Мідянки базований на артистичному поєднанні трьох стильових компонентів: закарпатських діалектизмів та архаїзмів, філософсько відстороненій інтонації вічного спостережника та синонімічних рядах, що вражають необмеженою та примхливою різноманітністю
Петро Мідянка в поезії останніх двох десятиліть минулого сторіччя має своє осібне, неповторне й незаперечне місце. За позірною «марґінальністю» тематики, лексики й колориту його віршів — висока культура, великі знання, а головне — справжність поетичного дару. Перша у віці 21-му книжка цього закарпатця потверджує його Зорю і Вибір.
Мідянка, Петро Миколайович. Трава Господня : поезії / П. М. Мідянка ; ред. І. Римарук ; худ. О. Шевцова. – Л. : Кальварія, 2001. – 32 с. : іл.
Мідянка, Петро Миколайович. Дижма / П. М. Мідянка ; ред. А. Мокроусов ; фот. колажі В. Кауфман. – К. : Критика, 2003. – 120 с. : фот.
«Дижма» – шоста в загальному рахунку Петра Мідянки, що вийшла у видавництві «Критика», уважному до оригінальних і талановитих авторів, для самого поета важлива перш за все можливістю звернутись до читача без посередників. І у своєму есе-післямові «Стовп у центрі Європи», і у самих віршах відчувається потреба осмислити, врешті інвентаризувати засобами поезії може найскладніший, перевальний період часу зміни тисячоліть, коли друзки давно минулого деколи ще виринали над бурхливим плином сьогодення – не завжди бажаного і не завжди зрозумілого. «Кіноплівка поволі обертається / зображення на рамки намотується...»
І, вочевидь, саме тому – «Дижма», що означає податок, а в цьому випадку одвічний оброк поета своїй землі і людям.
Мідянка, Петро Миколайович. Срібний Прімаш / П. М. Мідянка ; упоряд. і ред. Я. Довган ; худож. оформ. М. Якимечко. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2004. – 96 с. : кольор. іл
Збірка поезій увібрала в себе тексти із попередніх – «Поріг», «Фараметлики», «Осередок», «Зелений фирес», «Трава господня». Вірші об’єднує виразний лейтмотив, який найкраще передають рядки з поезії «Потисся», що відкриває книжку: «Душа батьків, твоя душа – в Потиссі...».
Мідянка, Петро Миколайович. Вивчення творчості поетів Нью-Йоркської групи : (Б. Бойчука, Б. Рубчака, Ю. Тарнавського) : у процесі оглядових тем на уроках укр. літ. : [метод. рек.] / П. М. Мідянка ; М-во освіти і науки України, Упр. освіти і науки Закарпат. облдержадмін., Закарпат. ін-т післядиплом. пед. освіти, Каф. суспіл.-гуманітар. дисциплін, Кабінет укр. мови та літ. – Ужгород : Ґражда, 2004. – 52 с. : іл.
У пропонованому виданні вчитель-методист Тисолівської ЗОШ І-ІІІ ст. Тячівського району Петро Мідянка, опрацьовуючи найновіші досягнення українського літературознавства, робить поважну спробу його адаптації для потреб шкільного вчителя-словесника. Актуальність постановки і розв’язання проблеми вивчення творчості «Нью-Йоркської групи», обумовлені необхідністю нових підходів до вивчення нововведених до шкільної програми творів, формування розуміння цілісності української літератури, вироблення вмінь і навичок аналізу «модернних» художніх творів, усвідомлення їх системного характеру.
«Ярмінок», Київ.: Факт, 2008
У своїй книжці відомий український поет із Закарпаття осмислює духовний світ сучасників через складну метафорику, своєрідні історико-культурні візії ландшафту малої батьківщини. Старовинне слово «ярмінок» – це ярмарок, торжище, боротьба добра зі злом, із зажерливістю та захланністю. Водночас поет у всій повноті передає колорит закарпатського краю, магічні шари його лексикографії, центральноєвропейське тяжіння та поліетнічність, з опорою на український шарм Срібної Землі
Мідянка, Петро Миколайович. Луйтра в небо : поезії, есеї / П. М. Мідянка ; замість передм. розмова автора з В. Панченком. – К. : Темпора, 2010. – 392 с. – (Бібліотека «ЛітАкценту»).
Луйтрою у тих краях, де мешкає Петро Мідянка, називають драбину, східці. Отже – східці в небо. Нова збірка поезій закарпатця Мідянки – це його дев’ять сходинок до себе нинішнього. Від першої збірки «Поріг» (1987 р.) до «Ярмінка» (2008 р.) – і до найновіших віршів та циклу культурологічних есеїв.
«Вірші з поду» – це збірка раніше недрукованих поетичних текстів відомого українського поета із Закарпаття Петра Мідянки. Автор із певних причин не включав їх до попередніх збірок. Багато віршів написані ще в студентські роки, крім тих, які, як «паровози», були вміщені в тогочасних закарпатських партійних газетах та молодіжних альманахах.
Елегійна настроєвість викликана певними розчаруваннями в добу застою й відірваністю від культурних центрів. Вдумливий читач має змогу порівняти ранні й пізніші твори поета, зробити своєрідний екскурс у молодість «вісімдесятників», перейнятися неперехідністю поезії.
Мідянка, Петро Миколайович. Вірші з поду : [поезії] / П. М. Мідянка. – Ужгород : Ліра, 2011. – 192 с. : портр.
Мідянка, Петро Миколайович. Ільмовий листочок : поезії, есе / П. М. Мідянка ; вступ. сл. Н. Бедзір. – Ужгород : Карпати, 2012. – 256 с.
Петро Мідянка – лауреат Національної премії України імені Т. Г. Шевченка 2012 року народився, живе і продовжує працювати у віддаленому гірському селі на Закарпатті, а у його творах верховинський космос природно й гармонійно вростає в європейський Всесвіт.
Це засвідчує і чергова збірка – «Ільмовий листочок». Вона увібрала нові і твори попередніх років, представляючи читачеві майстра вишуканих віршованих форм, зокрема сонетів. Окремим розділом вперше до широкого читача йдуть есе, які є своєрідним доповненням для розуміння поетичної душі сучасника. У всіх цих поетичних і прозових творах глибинний інтелект, духовна наповненість, естетичний експеримент модерності письма природно поєднується і синтезується із сакральністю і метафоризацією буднів і свят, з яких у контексті людства і виростає карпатський феномен Петра Мідянки.
«40 сонетів і гербарій», Київ.: Laurus, 2013
До нової збірки, яка має назву "40 сонетів і гербарій", увійшли як уже публіковані твори, так і нові, і не тільки сонети, як це витікає з назви, а й інші поетичні форми.
Стовп у центрі Європи», Ужгород.: Карпати, 2013
"Стовп у центрі Європи" - збірка історико-культурологічних есе, статей та етюдів, присвячених Закарпаттю та його мультикультурному колориту. Окремі твори стосуються сучасників автора, діячів української культури. Через призму мистецького світобачення тут осмислюється роль особистості у творенні історії. Мінливі й нестабільні культурні процеси висвітлено не з фестивально-туристичного боку, а через авторський досвід і його унікальне бачення.
Мідянка, Петро Миколайович. Марамороський розлом : поезії / П. М. Мідянка ; вступ. слово Н. П. Бедзір. – Ужгород : Карпати, 2011. – 216 с.
Один із провідних українських поетів Петро Мідянка всією своєю біографією доводить, що географічне віддалення від великих міст не означає віддалення від високої духовності та актуальності вмісту і змісту поетичних текстів.
Це підтверджує і збірка – «Марамороський розлом», у якій гармонійно поєднались нові поезії і твори з попередніх збірок, створивши неповторний Космос поета з Широкого Лугу.
«Живий класик» із Закарпаття, «багатопрофільний літератор» зі Львова і фортунний дебютант з Криворівні зійшлись при однім поетичнім столі, та набуваютси. Набуваютси Карпатами! Троїсто, акордно, нерозділимо, і водночас несмісимо, сольно. Може, це нове літугрупування... Може, проект на мить... Ту, у якій так хочеться ще тривати...
Назар Федорак, Петро Мідянка, Василь Зеленчук , Картина на трьох Львів : Дискурсус, 2016. – 116 с.
Окремими виданнями вийшли збірки словацькою мовою:
«Ужгородські кав’ярні» (2006) чеською мовою у Празі,
«Запах тирличів» (2014 ) словацькою мовою у Пряшеві.
«Марамороський ранет» (2015) ;
ТВОРИ ПЕТРА МІДЯНКИ У ЛІТЕРАТУРНИХ ЗБІРНИКАХ ТА ПЕРІОДИЧНІЙ ПРЕСІ
Поетичні та прозові твори
Антоній Ізай і його пастирська діяльність у Широкому Лузі / П. Мідянка // Екзиль. – 2018. – № 8. – С. 33.
В нашому просторі / П.М. Мідянка // Укр. журн. – 2005. – № 4. – С. 16-17.
«В давній мапі маю я позначку...» : [поезії] / П. Мідянка // Екзиль. – 2007. – № 6. – С. 14-17 : портр.
[Вірші] / П. Мідянка // Літературне Закарпаття – 2017. – Ужгород : TIMPANI, 2018. – С. 37-45. – Зміст : Він мав загар карпатського руснака... ; В пониззях Тересви, де повно ліан... ; Антоній Грабар ; Юра Ділінка ; Де Плахтовата зворинка тече... ; Гелена Кофланович їде у Луг... ; Закопуй зайчика й кота... ; Несуть бесаги хлопці у Бистрець... ; Оньока Ольга Зомборі. 1907 ; Почуєш скорботне кигикання кані... ; Цилиха Андрійова ; Іван Циля Федора Вінтонишиного ; Предок ; Він кілька літ служив у Кімполунзі... ; В. С.
[Вірші] / П. Мідянка // Сім крутих перевалів. – К. : Знання, 2017. – С. 192-195. – Зміст : Migyanka Miklos з меркантильних книг... ; Витінькує синичка: «літо-літо»... ; Вона згортає горнечок... ; Він іде засніженим жолобом... ; Возлюблені мої карпатороси,.. ; І попри межу Анна жне дрясен,.. ; Дідоха ; Полага Дурнешина ; Розі Менделович була з Лугу...
Горбата Циля все ішла до нас... : вірші / П. Мідянка // ШО. – 2016. – № 6-8. – С. 10-18.
Драбина в небо : [поезія] / П. Мідянка // Кур’єр Кривбасу. – 2011. – № 254-255. – С. 170-174.
Лужанское воскресенье : стихи / П. Мидянка ; пер. с укр., вступ. сл. и прим. А. Штыпеля, послесловие И. Булкиной // Новый мир. – 2013. – № 9. – С. 73-81. – Текст рос. мовою.
Луйтра в небо : із ненадрук. : [поезія] / П. М. Мідянка // Артанія. – 2012. – Кн. 26, № 1. – С. 2-3 : кольор. іл.
Мараморош : [вірш] / П. Мідянка // Ї. – 2006. – Число 44: За Карпатський усе-світ. – С. 321.
[Вірші. Коротка біогр. довідка] / П. Мідянка // Корзо: Джинсове покоління – 2. – Ужгород : Ліра, 2008. – С. 107-116 : портр. – Зміст : Зеленіє м’який миколаївський шалик,.. ; Розрослися надвірні самшит, ялівець,.. ; Мускат із Надьмужоль. І ти як Тартюф... ; Коли наближалася Перша Богородиця... ; Олія трояндова, ніжна благість олив... ; В черешнях диких бродять, дикі пави... ; Окрядь ; Олександрові Бокотею ; Вона собі ходила в англіянці:.. ; Виполоскані в ріці тугі серветки...
О
Півцоучитель, Кантор Югасевич: поетичні рефлексії / П. Мідянка // Вісник Закарпатського художнього інституту. – Вип. 6 / Закарпат. худож. ін-т. – Ужгород, 2015.– С. 31-32. – Бібліогр. наприкінці ст.
Поезії / П. Мідянка // Кур’єр Кривбасу. – 2017. – № 326-327-328. – С. 120-127.
Поезії / П. Мідянка // Сучасність. – 2006. – № 10 (жовт.). – С. 5-8.
[Поезії] / П. М. Мідянка // Дукля. – 1994. – № 5. – С. 59. – Зміст : «Майдан церковний з кам’яним хрестом...», «Десь по смеречині, по бучку молодому...», «Підступає хаща до обійстя...».
[Поезії]. Біографія / П. Мідянка // Джинсове покоління. – Мукачево : Карпат. вежа, 2007. – С. 122-129. : портр. – Зміст : Дзвонять мельхіорові ожиці... ; Гострі запахи пива... ; Рунок, Руня і наші Руні... ; Іноді до цих ліщин... ; Гойдаються пурпурові павіси... ; Літнє сонце освітлює... ; Замурзана столова дієтична... ; О порі Ільковій, як темнішає ільм... ; Над Полем Воловим розлігся туман... ; Ти набираєш повні пригорщі...
«Сіна верхового стебелинка...» : [оповідання] / П. Мідянка // Карпати. Туризм. Відпочинок. – 2007. – № 10 (жовт.). – С. 68-73.
Сонце над смереками : [вірші] / П. Мідянка // Ранковий клич. – Ужгород : Карпати, 1981. – С. 27-28. – Зміст : Мій рідний край ; З Ленінських книжок ; Над річкою.
Тракт і порох : [поезія] / П. Мідянка // Сучасність. – 2009. – № 3-4. – С. 1-6.
Публіцистика
Березневий сніг Михайла Носи/ М. Мідянка // Новини Закарпаття. – 13 берез. – С. 7.
Доказ вічності Юрія Станинця : [біогр. Ю.Станинця] / П. Мідянка // Новини Закарпаття. – 2006. – 5 верес. – С. 5.
Епопея століття : [про роман письменника Ю. Станинця «Сусіди»] / П. Мідянка // Екзиль. – 2007. – № 3. – С. 29-30 : портр.
Є така країна Скунціана : [пам’яті П. Скунця] / П. Мідянка // Екзиль. – 2007. – № 5. – С. 16.
Закарпатська Божуківна. Дещо про життя поетки з Рахівщини : [про Миколаю Божук] / П. Мідянка // Фест. – 2007. – 18-24 січ. – С. 14.
«Карпатський гонор» із Красної «хай буде справжнім, непідробним» : [зб. Т. Грицан «Карпатський гонор»] / П. Мідянка // Фест. – 2008. – 30 жовт.-5 листоп. – С. 14.
Кліо зупинилась у Домбоках : [про кн. Юрія Данильця «Православний монастир Успіння Божої матері в селі Домбоки» (Мукачві. р-н) (Ужгород: Ґражда)] / П. Мідянка // Книжник review. – 2007. – № 2. – С. 14-15.
Маестро води та флоксів : [про худож. Адальберта Ерделі] / П. Мідянка // Критика. – 2008. – Число 3 (берез.). – С. 32.
Маестро з центру Європи : [рец. на кн. : І. Небесник. Адальберт Ерделі : моногр. – Львів : МС, 2007. – 296 с. : іл.] / П. Мідянка // Екзиль. – 2007. – № 6. – С. 31-32 : іл.
Наш «Батя» – так називали директора Хустської школи-інтернату його вихованці : [про І. М. Магулу] / П. Мідянка // Фест. – 2013. – 27 верес-3 жовт. – С. 6.
Наш Чендей : [про письменника] / П. Мідянка // Екзиль. – 2007. – № 7. – С. 24.
Не світять помаранчі : [про помаранч. революцію] / П. Мідянка // Екзиль. – 2007. – № 2. – С. 37-38 : портр.
Нема на світі іншого русинства, або ж прощальний вальс Юліана Надя : [югослав. поет] / П. Мідянка // Екзиль. – 1998. – № 1. – С. 12-13 : портр.
«Опереткова держава» і сучасники / П. Мідянка // Екзиль. – 2007. – № 3. – С. 7.
Периферії Середньої Европи / П. Мідянка // Екзиль. – 2007. – № 4. – С. 40-41 : портр.
Превелебний пан Антоній : [про А. В. Грабара] / П. Мідянка // Екзиль. – 2018. – № 4. – С. 1-7 : фот.
«Спомин» Василя Маркуся для «Дітей Говерлі» : [про публіциста, громад.-політ. діяч] / П. Мідянка // Краянка. – 2002–2003. – Вид. 5-6. – С. 46-47 : портр.
Ти став поденником... : [про полонину Красна Тячів. р-ну] / П. Мідянка // Екзиль. – 1998. – № 1. – С. 2 : портр.
Філфак у моєму житті : [спогади] / П. Мідянка // Екзиль. – 2018. – № 6. – С. 17-18 : фот.
Хуст – ортодокс / П. Мідянка // Новини Закарпаття. – 2006. – 15 квіт. – С. 12.
Центральна Європа й стовп у її осерді / П. Мідянка // Екзиль. – 2007. – № 6. – С. 2-3 : портр.
Черешня на Великдень зацвіла : [про святкування Пасхи в Закарпат. обл.] / П. Мідянка, А. Кирпан // Карпати. Туризм. Відпочинок. – 2008. – № 4 (квіт.). – С. 55-59.
Gens fidelissima : [про русинів карпат. ареалу] / П. Мідянка // Карпати. Туризм. Відпочинок. – 2007. – № 7-8 (лип.-серп.). – С. 125-129 : кольор. фот.
Інтерв’ю з поетом
«Доки Андрухович їздить по Швейцаріях – я саджу картоплю вдома» : [інтерв’ю з письменником / вів Vік Коврей] / П. Мідянка // Ужгород. – 2008. – 17 трав. – С. 13.
«Карпатська тематика мені найрідніша, відчуваю її зсередини» : П. Мідянка зійшов на найвищ. літ. п’єдестал України : [розмова / вів В. Бедзір] / П. Мідянка // Калейдоскоп оголошень. – 2012. – 1 берез. – С. 1-2.
«Кожен час має свої плюси і мінуси» : інтерв’ю Івана Андрусяка з Петром Мідянкою / П. Мідянка // Дивослово. – 2009. – № 6. – С. 57-59.
Петро Мідянка у змаганні вчителя та літератора... : [розмова / вів В. Бедзір] / П. М. Мідянка // Тячів. – 2011. – 2 квіт. – С. 6 : фот.
Петрос Карпаторос : [розмова / вів О. Гаврош] / П. Мідянка // Чим серце наповнене, те говорять уста. – Ужгород : Карпати, 1997. – С. 120-126 : портр.
«Під градусом не пишу» : [інтерв’ю / вів Б. Богдаренко] / П. М. Мідянка // Експрес. – 2012. – 26 квіт. – 3 трав. – С. 17 : фот.
«Поети колись збирали стадіони, тепер – зали» : [розмова / вів В. Бедзір] / П. Мідянка // Уряд. кур’єр. – 2011. – 19 берез. – С. 14.
Самітник і муза : П. Мідянка в поезії і в житті : [інтерв’ю / вів О. Гаврош] / П. М. Мідянка // Закарпаття на зламі тисячоліть : спецпроект г-ти Старий Замок. – С. 62-63 : фот.
Тридцять років у школі – це досвід і параноя для поета : [розмова / вів О. Коцарев] / П. М. Мідянка // День. – 2010. – 17-18 верес. – С. 23 : фот.
Широкий Луг – це натхнення й гіркота тирличу : [розмова / вела Г. Макаренко] / П. Мідянка // Фест. – 2008. – 16-22 жовт. – С. 14.
«Я змусив слово «луйтра» говорити усі українські мас-медіа» : [інтерв’ю із шевченків. лауреатом / вели Я. Гулан та В. Феськов] / П. М. Мідянка // Нарцисова долина. – 2012. – 23 берез. – С. 7 : фот.
«Я змусив слово «Луйтра» говорити усі українські мас-медіа» : каже Шевченків. лауреат із Закарпаття П. Мідянка : [розмова / вели Я. Гулан та В. Феськов] / П. Мідянка // Трибуна. – 2012. – 24 берез. – С. 6.
«Я пишу те, що відчуваю», – каже Шевченківський лауреат–2012 Петро Мідянка : [розмова / вів В. Горват] / П. Мідянка // Новини Закарпаття. – 2012. – 18 лют. – С. 19.
«Якби я писав за чинним словником, не був би собою...» : [інтерв’ю з цьогоріч. лауреатом Шевченків. премії, поетом / вів В. Нитка] / П. М. Мідянка // Голос України. – 2012. – 13 берез. – С. 23 : фот.